Bemutatkozás

Több, mint 14 éve már, hogy rátaláltam a hivatásomra és lelkesedésem azóta sem csökkent. Minden kliens pár ugyanolyan fontos számomra, mint a legelső években és mindegyik pár történetére mankó nélkül is emlékszem. Valószínűleg sokat segített a kiégés elkerülésében az, hogy az egyszerre elvállalt párok számát nagyon alacsonyan tartom annak érdekében, hogy elég figyelem és idő jusson az egyes esetekre. Azt vallom, hogy nem az egyik vagy másik fél a kliensem, hanem maga a kapcsolat. A segítő folyamat olyan a párnak, mint amikor a kapcsolat növényét megfelelő környezetbe helyezik, ápolják és gondozzák. De maga a növény az, ami virágokat bont és olyan virágokat fog bontani, amely annak a növénynek a sajátja, nem másmilyet. Vagy mondhatjuk azt is, hogy a boldog párkapcsolat olyan, mint egy hímzés, melyet a benne résztvevők hímeznek gyönyörűre és a segítő folyamat csak segít megtanulni az öltések különböző, új technikáit.

szexualterapia_parterapia_33

  Szerintem minden kapcsolat üzen a tünetek által és megpróbálja elérni, hogy jobbá tegyék a környezetet ahhoz, hogy minél szebben és boldogabban hajtson új virágokat. De sok esetben a résztvevő felek félreértik vagy egyáltalán nem is értik meg, mit próbál mutatni nekik egy-egy tünet.      A Debreceni Egyetem pszichológia szakán államvizsgáztam. A TDK-munkámat az érzelmek és a kogníció viszonyából írtam, a diplomamunkámat pedig párkapcsolat-történetek számítógépes tartalomelemzésébõl. A Magyar Szexuálterápiás és Párterápiás Egyesület hallgatói felkészítő csoportjának tagjaként 2005-tõl személyesen Molnár Tamástól tanultam, később külföldön is ugyanezt az utat választottam, személytől tanulni nekem mindig sokkal hitelesebb volt, mint iskolapadban tenni ugyanezt. Később alelnöke lettem az egyesületnek, mielőtt az megszűnt. Azóta is aktívan veszek részt  esetismertető csoportokban szervezőként és résztvevőként egyaránt.   A Magyar Pszichológia Társaság két szekciójának (a Szexuálpszichológiai és a LMBTQ szekció) is alapító tagja voltam.     Többekkel együtt a lehető legaktívabban részt vettem a szexuálpszichológiai szakpszichológus képzés tematikájának kidolgozásában, létrehozva magyarországon a szexuálpszichológiára való szakosodás lehetőségét. Ezt a képzést magam is elvégeztem később.       Írtam és szakértettem könyveket, például az Alxandra által kiadott “Így szexel Magyarország!” című és a Medicina kiadó “Betekintés a BDSM világába” című köteteit.       Vezéralakja voltam a 250.000 kitöltővel számoló “Országos Szex-Teszt” szexuális attitűd- és viselkedés felmérésnek 2010-ben.     A tv-s fellépéseket és az újság-szakértéseket nem gyűjtöm csokorba, mert Dunát lehet rekeszteni az ilyenekkel és mégsem mondanak el semmit sem szakmailag, sem pedig emberileg. A tv öt-tíz perceiről az a véleményem, hogy egyik témát sem lehet ennyi idő alatt valóban körbejárni. Ha valakit érdekel, az interneten biztosan fellelhetőek maradnak ezek.     Minden olyan pszichológiai módszert igyekszem (és igyekeztem eddig is) megismerni, ami eszközöket adhat a kezembe a párkapcsolat lélektanához, azon belül is főleg az Intimitás érdekel, legyen az a csend meghittsége, a mély beszélgetés vagy épp a szexualitás csatornáján keresztüli közelség. Az a különös dolog érdekel, ami megkülönbözteti ezeket a fontos kapcsolatainkat a többitől. És minél több féle kapcsolatot látok, annál biztosabb számomra, hogy az életnek ez a legszebb és legérdekesebb része, melyet érdemes ismerni és minél jobban művelni, mert a benne rejlő örömök nincsenek meg semmi másban és nem is pótolja őket semmi.  

szexualterapia_parterapia_22

Eddigi tapasztalataim megerősítettek abban, hogy a humán szexualitás mindig pszichés. Ha máshogyan nem is, úgy az organikusan előálló tünetek hatnak vissza a lelkünkre.   Sőt, az is elõfordul, hogy mégis elég csupán a szextünetet kezelni, például azért, mert az aktuális pár nem az oka a tünetnek. Vagy egyéb okból, mint például az, hogy a szextünet megoldásával párhuzamosan egyéb változások is megtörténnek.   Nagyon ügyelek arra, hogy egy-egy visszaértelmezés, módszer milyen hatással lehet a párra és ezért sok szempontból tekintem át a mondandómat. Különös és egyedi érzelmi rendszerként tekintek a kapcsolatokra és úgy gondolom, identitásunk, érzelmi harmóniánk egyik gyönyörû és fontos eleme kerül elém minden alkalommal, amikor egy párkapcsolat rendszerével találkozom.   Szerintem fontos tudatosítani, hogy a szubjektivitás semmikor sem kerülhetõ ki, így számolni kell vele a leggyakorlottabb szakembernek is. Ezért folyamatosan járok szupervízióba.   Szeretek hinni abban, hogy az ember jó és szeret szépen szeretni,  jól viselkedni a társával.  Egy-egy nehézség, amelyet megél a kapcsolat, talán elfeledheti velük, de a kommunikációba való szelíd beavatkozás vagy az átértelmezés abban segíti a feleket, ami eredetileg is céljuk volt: a lehetõ legszebben szeretni és megvigasztalást kapni a másiktól.    A szexuálterápiáról, párterápiáról.

Jelentkezés párterápiára

  A párterápia, az én meglátásom szerint, egészségpraxisba tartozik. (Ezért foglalkoznak vele Magyarországon coachok, mediátorok is, nem csak pszichológusok, pláne nem csak klinikusok.) A terápia szó itt nem a betegségre utal, sokkal inkább a változás folyamat jellegére. Nem tanulás, tanítás, énidegen viselkedésváltoztatás, hanem belsõ és énazonos változás, ami nem két perc alatt fog végbemenni. Terápia ez abból a szempontból is, hogy a változásokat nem tanács, hanem a megváltozott tapasztalás okozza, ami a nézõpontot és a problémalátást változtatja, így nem az eredeti helyzetre felírt receptrõl van szó, hanem egy folyamatról, amiben maga a problémafelvetés is alakul. Ám nem terápia ez a szó orvosi értelmében, hiszen (pszichésen is) egészséges emberek életminőségének javulásáról és semmi esetre sem betegségük meggyógyításáról van szó. A segítő nem orvos és nem “gyógyító”, hanem egészséges emberekkel foglalkozó szakosodott pszichológus.   Érdekes tény, hogy a szüleim matematikus programozók. A testvéremmel egész tinédzser korounkban nekik segítettünk. Így dolgoztam rendszergazdaként és programozóként is. Mindenki azt gondolta, hogy ebben az irányban fogunk továbbtanulni, de az utolsó percben mindketten mást választottunk. Ám az érdeklődésünk reál-beállítottsága megmaradt és a mai napig megnyugtat, ha algoritmusokban gondolkozhatok, kedvenc programnyelvem a perl.     PárkapcsolatOK Műhely pszichológus csoport   A munkatársak segítsége nagyon lényeges lehet ezen a területen. Az esetismertetések segítik a pszichológust a személyes érintettség kiküszöbölésében. Ellentétben a klinikai (pl. pánik, depresszió, skizofrénia) esetekkel foglalkozó terapeutákkal, a párkapcsoti problémákkal foglalkozó pszcichológus személyes érintettsége elkerülhetetlen (legegyszerûbben: párkapcsolata még neki is van). Ugyanakkor a terápia során ez az érintettség veszélyezteti objektivitását és segítség nélkül észrevétlenül maradna számára. A párkapcsolatok szuverenitását és a felek egyéni meggyõzõdésének tiszteletben tartását nem veszélyeztetheti a segítõjük személyes érintettsége. Míg az egyéni “praxisokban” az ülés utógondozása és felülvizsgálata a terapeuta feladata, a közösségben dolgozó segítõk számára ez kötelezõ és számukra is segítséget nyújt. Párterápiában az egyéni terápiákban használt módszerek és irányzatok széles skálája alkalmazható. A különbözõ irányzatok (jungi, analitikus, dinamikus, tágyrakapcsolati, klinikai, rendszerszemléletû) és ez által az ezekhez tartozó módszereket, gyakorlatokat (szimbólumterápia, mûvészetterápia, pszichodráma, kommunikációs, kognitív-és viselkedésterápia, szexuálterápia, családterápia)  ismerõ pszichológusok egymás terápiáit kölcsönösen új szempontokkal gazdagítják.