0

Merevedési zavar, a potencia zavarai

Erekciós zavar, merevedési zavar, erektilis diszfunkció, (erekciós képtelenség, legátolt szexuális arousal, impotencia)

Régebbi, ma már nem használatos nevén: impotencia
Erekciós zavar, merevedési zavar, erektilis diszfunkció leírása:
Erekciós zavar esetén a  pénisz nem képes olyan szintû merev állapotra, amely lehetõvé teszi a behatolást. A merevedési zavar nem kizárólag azt jelenti, hogy nincs merevedés. Akkor beszélünk ilyen problémáról, ha a szexuális aktushoz szükséges merevedés vagy nem jön létre, vagy nem kellõ fokú, vagy nem tart kellõ ideig, és ez az állapot legalább 3 hónapja fennáll, vagy visszatérõen jelentkezik. Ritka, hogy egy férfinél élete során soha ne jelentkezzenek erekciós zavarok. A férfiakban a szexuális vágy gyakran csökken merevedési zavar esetén, de azért elõfordul, hogy a libidó továbbra is fennmarad. A szexuális vágy változásától függetlenül, merevedési zavarral küzdõ férfiaknak nehézségeik vannak a nemi közösülésben való részvétellel, mivel vagy a hímvesszõjük nem elég merev, vagy nem elég hosszú vagy nem emelkedik fel eléggé a behatoláshoz, vagy a merevedése nem tart sokáig.
Erekciós zavar, merevedési zavar, erektilis diszfunkció gyakorisága:
Magyarországon több mint 350.000 férfi szenved merevedési zavarban. Hazánkban kb. minden 14. férfit érinti. Elõfordulási gyakorisága a kor elõre haladtával nõ, bár annak nem szükségszerû velejárója. A fokozottan érintettek mellett, a férfiak további 18 százaléka is gyakran tapasztal erekciós zavarokat. Gyakorlatilag minden férfinál adódik élete során múló vagy hosszabb ideig fennálló merevedési zavar. Különösen veszélyeztetettek a betegség szempontjából a cukorbetegek, az érbetegek és a hipertóniások.
Erekciós zavar, merevedési zavar, erektilis diszfunkció lehetséges okai:
Az erekciós zavar mögött lelki és szervi okok is húzódhatnak. Régebben úgy tartották, hogy a merevedési problémák 70-80 százaléka lelki eredetû. Ma már tudjuk, hogy az esetek 80 százalékában szervi okokra vezethetõ vissza a zavar, és mindössze 20 százalékban beszélhetünk tisztán pszichés eredetrõl. Ha az erekciós zavar egyik napról a másikra alakul ki, az okok általában pszichés eredetûek. Ha viszont fokozatosan jelentkezik, valószínûleg szervi okokat célszerû keresni.
A szervi háttér leggyakrabban ér-eredetû zavart jelent. Ebben az esetben valamilyen betegség folytán sérül az érfalak rugalmassága, és a vérellátás zavara okoz merevedési problémát. Ilyen kiváltó ok lehet például a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, vagyis minden olyan betegség, ami károsítja az érfalakat. A csökkent rugalmasság miatt ilyenkor az erek nem tudnak annyira kitágulni, hogy létrejöjjön a megfelelõ vérbõség. Óriási kockázatforrás a cukorbetegség, ami egyrészt roncsolja az ereket, másrészt neuropátiát, vagyis idegi károsodást is okoz. Mondhatjuk, hogy összességében a cukorbetegség a merevedési zavarok hátterében álló egyik legfõbb ok. Beszélhetünk még anatómiai deformitásokról, szerzett sérülésekrõl, esetleg idült gyulladásokról is. Utóbbiak alatt általában a prosztata és az ondóhólyag idült gyulladásait kell érteni, ezek szintén károsíthatják a merevedési képességet.
Számos gyógyszer hathat a hímvesszõ merevedésére, mindez elsõsorban idõs emberek esetében fordul elõ. Merevedési zavart gyakran okozó gyógyszerek a vérnyomáscsökkentõk, az antidepresszánsok, néhány nyugtató, a cimetidin, a digoxin, a lítium és az antipszihotikumok. Bizonyos szakmák gyakorlóinál ugyancsak jellemzõbbek a merevedési zavarok. Teherautósofõrök, sokat motorozók könnyen megnyomhatják heréiket, és ez erekciós problémákhoz vezethet. Ugyancsak az okok között szerepel a dohányzás, a mértéktelen alkoholfogyasztás.
Lelki tényezõk között szerepel például depresszió, bûntudat, az intimitástól való félelem, nem egyértelmû érzések a szexuális irányultsággal kapcsolatban. A lelki tényezõk szerepe gyakoribb fiatal férfiak körében. Bármilyen új stresszes élethelyzet, például a szexuális partner változása vagy kapcsolati, munkahelyi problémák szintén hozzájárulnak mindehhez.
Az erekciós zavar legközvetlenebb oka a teljesítményszorongás. A férfi fél, hogy nem fog megfelelni az ágyban, és ha már egyszer kudarcot vallott, legközelebb még inkább erõt vesz rajta a szorongás, ami a kudarc elõrevetítésébõl fakad.
Súlyos esetekben az ödipális konfliktus megoldatlansága a kiváltó ok. A férfi ugyanis partnerét tudat alatt anyjával azonosítja, fél az incesztustól, vagy annak büntetéseként nem merevedik.
Alkalmanként hormonális zavarok, például a tesztoszteron rendellenesen csökkent szintje is okozhatnak merevedési zavart. Hormonális eredetû problémák fiatalabb korban ritkábban fordulnak elõ, általában a merevedési zavarok 2-3 százalékánál beszélhetünk ilyenekrõl.
Segítségnyújtás:
A kezelés tekintetében is kétféle kezelésrõl célszerû szót ejteni: az okiról és a tünetirõl. Amennyiben az ok gyógyítható, nyilvánvalóan azt kell kezelni, ha viszont az ok csak karbantartható, de nem gyógyítható meg, nagy valószínûséggel a merevedési zavar is csak tünetileg lesz kezelhetõ
Kezelési módszerek közé tartozik a gyógyszeres kezelés. A tabletták révén a barlangos test verõereinek falában a sima izomsejtek ellazulnak. Az értágító hatás révén a véráramlás fokozódik, vagyis létre tud jönni a merevedés.
Emellett létezik injekciós kezelés, amikor egy kis tû segítségével szinte fájdalommentesen úgynevezett vazoaktív anyagot juttatunk a barlangos testbe. Ennek révén merevedés jön létre tulajdonképpen akarattól függetlenül. Beszélhetünk a vákuum-kezelésrõl, ilyenkor a páciens egy vákuum-eszköz segítségével saját magának hoz létre merevedést. Ha a vénás elvezetõrendszer sérült, mûtéttel korrigálhatóak az anatómiai elváltozások.
Számos esetben kerül sor pszichoterápiára. Olyankor is segít, mikor a háttérben testi tényezõk húzódnak meg, mivel gyakran a lelki tényezõk fokozzák a problémát. Az afrodiziákumok alkalmazását célszerû összekötni pszichoterápiás elemekkel. javasolni.
Azoknál, akiknél a tesztoszteron hiánya okozza a merevedési zavart érdemes hormonkezelést alkalmazni.

admin

Leave a Reply